Formu DoldurunBiz Sizi Arayalım.

Uluslararası Fuarların Koronavirüs Sınavı

2020-09-03   |   by Perge Editör   |   Fuar, Blog
Uluslararası Fuarların Koronavirüs Sınavı

Çin’in Wuhan eyaletinde başlayıp iki ay gibi kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs, en başta hizmet sektörü olmak üzere tüm sektörleri etkilemektedir.

Fuar Endüstrisi Küresel Birliği (UFI), Bağımsız Fuar Organizatörleri Derneği (SISO) ve Oxford Economics’in birlikte yaptıkları araştırma sonucuna göre, dünya çapında yılda ortalama 30 bin fuar düzenlenmektedir. Global olarak 325 milyar dolarlık hacme sahiptir ve milli ekonomilere de 81 milyar dolar civarında katkı sağlamaktadır. Fuar organizasyonları ile dünyada üç milyon kişi istihdam edilmektedir.  (kaynak için tıklayınız)

Dünya çapında çok sayıda ulusal ve bölgesel fuar düzenlenmekte olup UFI‘nin onay verdiği fuar sayısı 621’dir. Bu yıl koronavirüs etkisiyle bu fuarların 325 tanesi iptal edilmiştir veya ertelenmiştir. İptal edilen fuarların havacılık sektörüne verdiği kayıp yaklaşık 30 milyar dolardır. İptal edilen fuarlar arasında Perge mimarlık müşterilerinin de anlaşma yaptığı fuarlar bulunmaktadır.

Barcelona’da gerçekleşecek olan teknoloji fuarı Mobil Dünya Kongresi (MWC), Avrupa’da iptal edilen ilk büyük fuarlardan birisidir.Sonrasında ise domino etkisiyle İsviçre Cenevre’de gerçekleşecek olan Uluslararası Buluşlar Fuarı ve İtalya Milano’daki Mobilya Fuarı gibi büyük fuarlar ertelenmiştir. Bu süreçte Çin’de de 124 fuar etkilenmiştir.Çin ile beraber bu süreci en zor geçiren ülkelerin başında gelen İtalya’da da 60 fuar etkilenmiştir.(kaynak için tıklayınız)

Perge Mimarlık olarak hizmet verdiğimiz, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın üçüncü büyük fuarı olan Konya Tarım Fuarı ve 25. İzmir Kitap Fuarı da ertelenmiştir.

Yurt içi ve yurt dışı onlarca fuarımız iptal olmuştur ve bir kısmı ileri bir tarihe ertelenmiştir.

2020 yılının ilk çeyreğinde karşılaştığımız olağan dışı durumdan fazlasıyla etkilenmemek adına bir dizi tedbir aldık. Sorunun üstesinden birlikte gelmek adına, müşterilerimiz ile işbirliğimizi ve iletişimimizi daha çok güçlendirdik.

Perge Mimarlık Ofisi bu süreçte bir süre evden çalışarak müşterilerine hizmet verecektir.

Temennimiz tüm dünyayı etkileyen bu olumsuz durumun en yakın zamanda son bulması ve hayatın normale dönmesidir.

Sağlıklı günler dileriz.

Diğer Yazılar